Aký rozmer kuchyne? Užitočné rady pred kúpou kuchynskej linky
Zľavový kód -5% na všetky produkty s kategórie kuchyňa: KUCHYNA5MJ
Každý kto sa chystá zariaďovať či už novú alebo staršiu kuchyňu, si položí otázku typu: kde a ako začať aby bola naša kuchyňa ideálna? Pre každého je ideálne niečo iné a vo veľkej miere ovplyvnené rozmerom, tvarom miestnosti, farbami a štýlom v domácnosti, financiami a podobne. Ale nájde sa aj zopár odpovedí na túto otázku, ktoré sme sa vám pokúsili zhrnúť v tomto blogu a dúfame, že sa vám zídu.
Pri tvorbe kuchyne platia isté zásady, ktoré sa v posledných rokoch doplnili a obohatili, ale z ktorých treba pri tvorbe alebo rekonštrukcii kuchyne stále vychádzať. Tieto zásady ovplyvňujú veľkosť a ergonómia ľudského tela. Pri návrhu pracovnej plochy vychádzame z minimálnej šírky 60 cm, ktorá je potrebná pre človeka na všetky činnosti, a teda aj tie v kuchyni. Pracovnú plochu zvyčajne predstavuje pracovná doska, tento termín sa dá použiť aj ako jej synonymum. S dĺžkou pracovnej plochy v kuchyni súvisia zase dĺžka a rozmery celej kuchynskej linky. Výška kuchynskej linky, a tak aj horná hrana pracovnej dosky, je obyčajne 87-95 cm. Štandardná hĺbka pracovnej plochy je 60 cm, ale v poslednom čase sa začali objavovať linky s hĺbkou pracovnej plochy 80 cm. Tie sa obyčajne používajú, hlavne vtedy, ak kuchynská linka nemá horné skrinky či police. Výhodné sú tieto dosky aj preto, že môžu mať lištu, v ktorej sú zabudované zásuvky, elektrické prístroje, odkvapávače na riad s prepadom do kanalizácie, drviče na odpadky.
3 základné funkčné celky každej kuchyne
prípravno-pracovné, varné a umývacie, ktorých nadväznosť a spolupôsobenie môže ovplyvniť rýchlosť a kvalitu prípravy pokrmu v kuchyni. Vlastná pracovná plocha nemusí byť veľká, závisí od kvalitne vyriešenej nadväznosti funkčných celkov a efektívneho uplatnenia prístrojov. Postup prác pri vytváraní pokrmov sa odvíja od vybrania surovín z chladničky a špajze cez ich očistenie, upravenie, tepelné spracovanie až po konzumáciu. Odpad ide najčastejšie priamo do koša na smeti, ale poslednou vymoženosťou sú špeciálne drezy s plochou časťou na očistenie a umytie špeciálnou vodovodnou sprchovou batériou.
Keď všetko očistíme, zvyčajne treba suroviny pokrájať, ochutiť a umiestniť do vhodných nádob. Potom prichádzame k procesu tepelnej úpravy varením, dusením, pečením alebo grilovaním. No a po tepelnom spracovaní hotové jedlo podávame. V zásade sa dá uvažovať len o jednom type pracovnej kuchynskej dosky a rovnako vysokou pracovnou plochou, na ktorú sme v našich podmienkach zvyknutí. Súčasný trend pracovných plôch však znižuje časť okolo varnej platne, a čo je podstatné, výrazne materiálovo selektuje spôsoby prípravy.
Správne umiestňovanie prvkov v kuchyni
- Sporák, varnú platňu situujeme po oboch stranách odkladacej plochy.
- Umývačka riadu by mala byť v priamej väzbe na drezovú skrinku. V súčasnosti sú na našom trhu dostupné kombinované sporáky, kde v priestore sporáka je zabudovaná aj umývačka riadu.
- Chladničku s mrazničkou umiestňujeme na okraj kuchynskej linky, ale vždy v tesnej nadväznosti na odkladaciu plochu.
- Drezová skrinka by mala mať po oboch stranách odkladacie plochy. Môže sa umiestniť aj pod okno alebo v rohovej skrinke.
- Kuchynské elektrospotrebiče treba uložiť do kuchynskej linky tak, aby sme nimi nezapratali pracovnú plochu a mali ich vždy po ruke. Elektrické rozvody a zásuvky umiestňujeme do spodnej časti horných skriniek. Spolu s dobrým a úsporným osvetlením pracovnej plochy to dáva predpoklad pohotového použitia.
- Odpadkový kôš treba po výbere optimálnej veľkosti umiestniť do uzavretej spodnej skrinky, ktorá sa vo väčšine typov kuchynských liniek na to prispôsobí.
Ako sa pripraviť
1. Premyslite si funkciu
Koľko vás je doma? Ako často varíte? Čo všetko a v akých množstvách budete v kuchynskej linke skladovať? Aké spotrebiče používate?
2. Usporiadajte priestor
Ako má byť kuchyňa prepojená s jedálňou? Bude prepojená s obývačkou? Kde bude umiestnený jedálenský stôl? Koľko denného svetla je v kuchyni? Kde asi budete potrebovať osvetlenie navyše?
3. Premyslite si rozpočet
Koľko asi chcete do kuchyne investovať? Nechajte si vypočítať cenové ponuky vo viacerých kuchynských štúdiách alebo firmách s nábytkom, aby ste sa následne vedeli správne rozhodnúť pre tú najlepšiu variantu a prispôsobiť tak aj váš rozpočet.
4. Prineste si obrázky
Prineste si fotky priestoru, do ktorého bude kuchyňa osadená. V predajniach vám budú vedieť lepšie poradiť a budú môcť pracovať s detailami, ktoré sa vám možno nezdajú dôležité. Pokiaľ máte obrázky kuchyne, ktorá sa vám páči, prineste si ich tiež.
5. Zmerajte priestor
Najdôležitejším bodom v príprave podkladov je vypracovanie základného nákresu priestoru - od pôdorysu až po inžienierské siete. Pokiaľ si na to netrúfate alebo nemáte čas, využite služby niektorých internetových stránok, kde nájdete programy na vytváranie kuchynských liniek a rozmerov stien.