Detská izba - zariaďovanie
Pri výbere detskej izby, by sme mali byť veľmi dôslední, pretože v ňom vaše dieťa bude tráviť veľa času, kedy sa tvaruje jeho telo a aj osobnosť. Nie je úplne dôležité, či sa jedná o predškoláka alebo študenta, vždy by sme mali pri výbere postupovať starostlivo. Ako teda postupovať pri výbere detskej izby?
Pri zariaďovaní izby je dôležité, aby všetko vybavenie bolo bezpečné, ale zároveň hravé a vytváralo prostredie, v ktorom sa bude vaše dieťa cítiť dobre. O tom, čo všetko sa bude v detskej izbe nachádzať, nerozhoduje iba vek dieťaťa. Záleží na tom, či bude izbu obývať chlapec alebo dievča a či pôjde o jedno dieťa alebo o súrodencov. Podľa toho je nutné zabezpečiť detské postele, úložné priestory, do ktorých sa vôjdu všetky hračky a tiež stoly a stoličky pre deti školou povinné. Je samozrejme jasné, že s pribúdajúcimi rokmi sa budú potreby detí na vybavenie izby meniť. Detská izba je pre dieťa vlastne celým jeho svetom a má v jeho živote nezastupiteľnú rolu. V ňom sa hrá, spí a prípadne sa učí a pracuje. Mala by teda v každom ohľade maximálne vyhovovať jeho nárokom. Detský nábytok by mal byť funkčný, praktický a tiež zdravotne nezávadny. Bežná zostava detskej izby sa skladá z: postele, nočného stolíka, skrine a písacieho stola. Toto je nevyhnutný základ, ktorý v každej detskej izby nájdete. Tento nábytok je potom vhodné doplňovať policami alebo regálmi, podľa dispozície izby.
Kvalitná posteľ je dôležitá
Pokiaľ už vaše dieťa vyrástlo z detskej postieľky, je nutné mu kúpiť vhodnú posteľ. Tu ešte viac než u dospelých doporučujeme pre zdravý spánok posteľ s matracom, určite nie je pre deti vhodné spať na pohovkách atď. Je tiež vhodné vybrať posteľ s voľne položenými matracmi, ktoré bude možné časom vymeniť, pretože matrac je veľmi dôležitý pre chrbticu a netreba čakať, že dieťaťu, ktoré potrebuje zdravý spánok matrac vydrží až do dospelosti.
Základné rozdelenie postelí:
Lamino - ekonomická varianta detských postelí, ktorá však použitím moderných materiálov kvalitou nezaostáva za masívnymi posteľami a sú teda pre deti vhodné.
Masív - detské postele z kvalitného dreva odolajú každému dieťatu a budú dlho slúžiť k úplnej spokojnosti vášho dieťaťa.
Poschodové - máte 2 a viac detí a nedostatok priestoru? Poschodová posteľ bude to pravé.
Súčasťou detskej izby nie len školopovinných detí, by mal byť tiež pracovný stôl. Aj keď ešte nebude slúžiť pre písanie domácich úloh, môžu si na ňom deti kresliť. V neskoršom veku by potom mal okrem dostatku voľného priestoru pre písanie umožňovať aj prácu s počítačom. Ponuka detských písacích stolov je v dnešnej dobe naozaj široká. Doska písacieho stola by mala byť dostatočne veľká, minimálne tak, aby z nej nepretŕčali lakte. Povrch stola by mal byť matný, aby sa neleskol a neoslňoval. Pracovný stôl by mal byť aj dostatočne osvetlený, aby si dieťa nekazilo oči.
Úložné priestory
V detskej izbe nesmie chýbať dostatok úložných priestorov. Sami určite viete, koľko „dôležitých vecí“, bez ktorých nie je možné si predstaviť život, také dieťa má a za žiadnu cenu sa ich nehodlá vzdať. Preto treba izbu vybaviť tak, aby bolo možné všetky tieto veci niekam uložiť a elegantne ich tak schovať. Úložných priestorov by malo byť čo najviac, ale ich počet by nemal byť na úkor zmenšenia priestoru v miestnosti. Ideálnym vybavením detskej izby sú uzatvárateľné skrinky s priehradkami, do ktorých sa vaša ratolesť naučí schovávať hračky a ďalšie veci. Otvorené police nie sú vhodné, pretože je v nich všetok neporiadok vidieť. Aby pôsobili usporiadane museli by ste v nich neustále udržovať poriadok. Na veciach, ktoré sú v policiach uložené, sa najviac drží prach a to nie je dobré ani pre alergikov.